Girit Ezme(Fesleğenli)

Ezme denilince akıllara Yunan Mutfağının gelmesi belki de bu mezeyi girit olarak sahiplenmesine yaramıştır.

O dönemlerde Giritli Mustafa’nın hanımının evde pişirdiği tepsi ekmeğinin üzerine sürdüğü ve müşterilerine ikram olarak bir dilim sunduğu bilinir.

Zaman içerisinde bu meze şam fıstığına dönüşmüş ve hatta bir çok tarifte badem ile yapılmaktadır. Şam fıstığına bakacak olursak Yunanistan ve Girit’le alakası yoktur oysaki, Giritli Mustafanın hazırladığı ezmede de ceviz ve ezine peyniri kullanılmıştır.

96.00

Toplam
Tercihler
Genel Toplam
Stok kodu: MEZEM10019 Kategoriler:

Açıklama

Fesleğenin aromatik dokunuşuyla zenginleşen, Akdeniz’in serinletici lezzeti: Girit Ezme

Girit Ezme (Fesleğenli), Akdeniz mutfak kültürünün en özgün lezzetlerinden biri olan Girit Ezmesi’nin, fesleğenin taptaze ve aromatik dokunuşuyla yeniden yorumlandığı bir mezedir. Zeytinyağının, domatesin ve yeşil biberin harmanlandığı bu meze, fesleğenin eşsiz aroması sayesinde kendine has bir karakter kazanır. Hafif acı biberin ve tatlı domatesin dengeli birlikteliği, fesleğenin ferahlatıcı etkisiyle mükemmel bir uyum içerisindedir. Soğuk olarak servis edilen Girit Ezme, özellikle deniz ürünleri, beyaz etler veya sıcak yaz günlerinde tüketildiğinde damakta serinletici bir etki bırakır. Hem renkli sunumu hem de zengin içeriğiyle sofralarınızda fark yaratacak bir lezzet. Ege’nin ve Girit’in benzersiz mutfak kültürünü, modern bir dokunuşla sofralarınıza taşıyor.

  • Fesleğen,
  • 3 Çeşit Peynir,
  • Ceviz

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Girit Ezme(Fesleğenli)” için yorum yapan ilk kişi siz olun